Sen o smysluplném místě pro práci i život

Sen o smysluplném místě pro práci i život - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Vším, co děláme, se snažíme pomáhat lidem a přispívat k lepšímu stavu věcí kolem nás. Rozvíjíme tak poslání, které značce Nobilis Tilia vtiskli její zakladatelé Zbyněk Šedivý a Adéla a Petr Zrubečtí. Ti společně dál určují směr naší cesty a podílejí se na rozvoji firmy a jejích produktů.

Od Nobely k Nobilis Tilia, z Krásné Lípy do Vlčí Hory

Naše cesta má počátek v roce 1990, kdy se tehdejší učitel, jinak též vášnivý botanik a sportovec PaedDr. Zbyněk Šedivý začal profesionálně zabývat účinky léčivých rostlin. Hledal, jak nejlépe využít jejich sílu ve prospěch lidského zdraví. Svoje poznatky přetavil do prvních výrobků „přírodní lékárny“ a v roce 1994 do založení společnosti Nobela v Krásné Lípě.

Od samého začátku kladl důraz na kvalitu a účinnost svých olejů a krémů. Proto si přizval ke spolupráci vědce – receptury tvořil s odborníkem na vývoj kosmetiky Prof. Ing. Janem Šmidrkalem CSc. nebo s významným českým dermatologem Doc. MUDr. Otakarem Feřtekem. Společně s MUDr. Boženou Appetaurovou a její dcerou Barborou Novákovou vytvořil Zbyněk Šedivý speciální nabídku produktů pro kosmetické salony. Na maximální účinnost dbáme dodnes – neustále zdokonalujeme naše receptury a vytváříme nové.

V roce 2003 se ke Zbyňkovi připojili manželé Adéla a Petr Zrubečtí. Díky odborné erudici a četným zahraničním kontaktům Adély a organizačnímu talentu jejího muže Petra jsme získali nový impulz pro další rozvoj. V té době se Nobela přejmenovala na Nobilis Tilia, což v latině znamená Krásná Lípa. Je to naše poděkování městu, v jehož náruči se firma zrodila a pod jehož místní správu dodnes patří.

S růstem firmy přišla zákonitě potřeba přesídlit do většího, a hlavně vlastního prostoru. Hledali jsme ovšem něco jiného než jen laboratoř, kancelář, výrobnu a sklad někde u hlavní silnice. Chtěli jsme vyrábět přírodní kosmetiku autenticky co nejblíže přírodě a vytvořit smysluplné místo nejen pro práci, ale i pro další aktivity spojené s aromaterapií. Našli jsme Vlčí Horu. Přestěhovali jsme se sem v roce 2004.

Trpělivě, kousek po kousku jsme začali toto místo zvelebovat a vytvářet naše vysněné Centrum aromaterapie. Co všechno jsme tu udělali a co pro nás Vlčí Hora znamená si přečtěte tady – více o Vlčí Hoře »

Zbyněk Šedivý

Zbyněk Šedivý - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Rodák z Rumburku už od dětství listoval v knihách o přírodě a znal zvířata i rostliny nazpaměť. Na jeho záliby navázalo studium biologie a tělesné výchovy na Karlově univerzitě v Praze. Začátkem 90. let ho pohltil svět vonných esencí a zkoumání účinků léčivých rostlin. Získané poznatky uplatnil při založení firmy Nobela (1994), z níž se později stala Nobilis Tilia. Vždycky se snažil dostat do podstaty věci a důkladně poznat svůj obor. Zkoumal, jak žijí rostliny ve svém přirozeném prostředí, často jezdil například do Francie, kde také vyhledával dodavatele nejkvalitnějších surovin. Organizoval Dny francouzské aromaterapie v Praze, navštěvoval přednášky a kongresy. Stál u zrodu Asociace českých aromaterapeutů a Institutu aromaterapie (1996). Je zastáncem myšlenky, že podnikání má mít vyšší smysl než jen vytváření kapitálu. Jeho oblíbenou květinou je růže.

Adéla Zrubecká

Adéla Zrubecká - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Zájem o aromaterapii ji během emigrace ve Velké Británii přivedl ke studiu na Institutu přírodní medicíny v Londýně, který propojoval aromaterapii, čínskou medicínu a další alternativní směry práce s tělem. Adéla se stala vegetariánkou, pěstovala bylinky, ale ze všeho nejvíc ji uchvátila kombinace doteku a vůní. Začala proto masírovat a během let vytvořila svou originální metodu holistické aromaterapeutické masáže a dotekové terapie. Po návratu do Čech se vrhla kromě masáží také na osvětu – začala o aromaterapii psát a přednášet, stala se šéfredaktorkou Listů aromaterapie a fytoterapie. Začala do Čech dovážet první éterické oleje v biokvalitě. Pomáhala vzniku Institutu aromaterapie, kde se její cesta protla se Zbyňkem Šedivým a kde dodnes vyučuje. Od roku 2003 se věnuje rozvoji Nobilis Tilia, především v oblasti vývoje produktů a aromaterapie. V roce 2018 vydala knihu Aromaterapie podle ročních období. Jejími oblíbenými vůněmi jsou lípa, jasmín a nard.

Petr Zrubecký

Petr Zrubecký - přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Milovník kvalitního čaje a asijské kuchyně již od dvaceti let rozvíjel svůj organizační talent jako podnikatel v různých oborech a společnostech. Během roku 1993 se vydal se svou ženou Adélou na rok a půl dlouhou cestu na kole kolem světa, ze které oba dodnes čerpají a která v nich utvrdila lásku k české kotlině. V roce 1997 se s rodinou přestěhoval do Vlčí Hory, kde začal pracovat pro Národní park České Švýcarsko. V roce 2003 se s Adélou rozhodli, že všechny své síly napřou do rozvoje aromaterapie – připojili se ke Zbyňkovi Šedivému jako spolumajitelé Nobilis Tilia. Petr se stal okamžitě naprosto nepostradatelnou personou – od počátku se staral o technické zázemí pro všechny aktivity společnosti. Jeho oblíbenou vůní je pačuli.